kw.
06
22

Miejsce na sesję ŚWIĘTOKRZYSKIE jeziora i stawy

miejsce na sesję świętokrzyskie jeziora, stawy i plaże Dzikie Historie pomysły na sesje Sielpia Cedzyna Ponidzie sesja nad wodą

Miejsce na sesję ŚWIĘTOKRZYSKIE jeziora i stawy

Trzeba przyznać, że reprezentacja jezior i wszelkich zbiorników wodnych w świętokrzyskim jest dość skromna. To nie oznacza jednak, że amatorzy wodnych atrakcji muszą wyjechać poza jego granice w poszukiwaniu odpowiednich miejsc na sesję. W tym województwie najczęściej występują naturalne i sztuczne zalewy zasilane rzekami, ale jest też sporo rezerwatów z leśnymi stawami.

JEZIORO SIELPIA

Jezioro Sielpia to sztuczny zbiornik wodny, powstały w latach 60 XX w. na rzece Czarnej. Jest najpopularniejszych kąpieliskiem w świętokrzyskim. Dookoła zalewu powstała bogata infrastruktura wypoczynkowa, dzięki czemu w sezonie letnim możemy napotkać tam tłumy plażowiczów na wakacjach.

Zalety:
– plaża, kładki, las
– dwie małe wysepki na środku zbiornika
– domki letniskowe
– pola kampingowe i namiotowe
– możliwość wynajęcia rowerka wodnego lub kajaku
– sprawdzi się na zachód słońca
– darmowy parking
– łatwy dojazd

Wady:

– popularne kąpielisko
– często odbywają się tam sesje
– sąsiedztwo hoteli, barów i kramów
– zaśmiecenie

Co znajdę w okolicy: Muzeum Zagłębia Staropolskiego, pomnik przyrody “Skałki Piekło” Końskie, Oranżeria egipska w Końskich,Rezerwat Przyrody Piekiełko Szkuckie, Rajskie Siedlisko, Gabrielnia, staw Czapla i rzeka Czarna w Rudzie Malenieckiej, Zakład hutniczy w Maleńcu, Piaski Malenieckie, Lobo Racing Tor Motocross, pałacyk Henryka Sienkiewicza i rezerwat Barania Góra, Perzowa Góra

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/d3jXm1C5w13n1G4i8
Parkingów jest kilka, wiec nie powinniście mieć problemów z pozostawieniem samochodu. Gdy wybieracie się na plażę, polecamy ten w pobliżu promenady (link). Warto też zajrzeć na południową stronę zalewu, w okolicę pól namiotowych, by pozostawić największe tłumy za sobą i zrobić część ujęć w lesie.

Najlepsza pora na sesję : lato i jesień, zachód słońca i wieczór
Protipy:
Latem można skorzystać z atrakcji wodnych i wynająć domek, ale jeśli wolicie unikać tłumów warto pojechać nad Sielpię poza sezonem. Zabierzcie odpowiednie buty do poruszania się po plaży.
Opłaty : nie

Przykładowe sesje :
Asia & Andrzej | sesja narzeczeńska nad jeziorem

ZALEW CEDZYNA

Zalew w Cedzynie jest sztucznym zbiornikiem, powstałym po wybudowaniu zapory na Lubrzace w latach 70 XXw. Dzięki swojemu położeniu, tuż przy granicach Kielc i szerokiej palecie atrakcji (plaża, wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystań żeglarska, łowiska wędkarzy, trasa rowerowa) jest bardzo popularnym miejscem spotkań.
Dla Par będzie szczególnie atrakcyjny ze względu na różnorodny teren i liczne kładki, usytuowane w różnych punktach.

Zalety:
– plaża, las, kładki
– rozległy i różnorodny teren
– przystań żeglarska
– możliwość wynajęcia kajaków, rowerków wodnych i żaglowek
– darmowy parking
– sprawdzi się zarówno na wschód i zachód słońca
– blisko Kielc

Wady:

– popularne kąpielisko
– często odbywają się tam sesje
– zaśmiecenie

Co znajdę w okolicy: Przystań Klubu Bryza, Kielce, Dolina Warkocza, Góra Otrocz, Ośrodek Narciarski Niestachów, Piaskownia Suków, aeroklub Masłów, góra Stróżna, góra Klonówka, Diabelski Kamień, Paintball Extreme, góra Radostowa, góra Wymyślona, Domek na Wyspie, Świętokrzyski klub jazdy konnej Brzeziny, Sabat Krajno Park Miniatur, Święta Katarzyna, Świętokrzyski Park Narodowy, Bukowa Góra

Lokalizacja:

https://goo.gl/maps/s4jnSnivn58jxogSA (plaża)
Jadąc s74 z Kielc, zjeżdżamy na rondzie w kierunku Świętej Katarzyny.
Gdy ominiemy już Hotel Uroczysko po prawej, skręcamy na lewo na parking, tuż za przystankiem autobusowym.
https://goo.gl/maps/VW3xGJmc2RY26Pxx8 (las i przystań)
Jeśli chcecie zacząć sesję lesie, kierujcie się takimi wskazówkami jak powyżej, ale zamiast skręcać na parking, pojedziecie ok 400 m. dalej (na Leszczyny) i skręćcie w pierwszą w lewo w uliczkę między posesjami. Gdy dojedziecie prawie do końca, znajdziecie po prawej stronie darmowy parking, nieopodal ruin “Baru pod żaglami”. Za parkingiem jest wejście do lasu.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : popołudnie (las) wschód i zachód słońca (plaża), wiosna, lato i jesień
Protipy:
Jeśli chcecie uniknąć tłumów warto przynajmniej część sesji zrobić w lesie w północno-wschodniej części zalewu, za przystanią żeglarską.
Teren przystani jest zagrodzony i zarezerwowany dla klubowiczów i osób wynajmujących sprzęt wodny, ale wystarczy poprosić o możliwość wejścia.
Zabierzcie odpowiednie buty do poruszania się po lesie i plaży.

STAWY W SKAŁCE POLSKIEJ FRYSZERKA

Stawy rybne znajdują się pomiędzy wsiami Fryszerka i Skałka Polska. Powstały na rozlewiskach przy rzece Czarnej, nieopodal rezerwatu przyrody Ewelinów.

Zalety:
– stawy porośnięte dziką roślinnością
– występowanie żurawi
– w pobliżu lasu
– sprawdzi się zwłaszcza na wschód słońca
– mało popularne

Wady:
– mało różnorodny teren (lepsze na na szybką sesję lub jako przystanek w dłuższej)
– stawy wyglądają najciekawiej z góry (ujęcia z drona) więc zdjęcia bezpośrednio przy brzegu mogą być mało atrakcyjne
– brak parkingu
– daleko od Kielc

Co znajdę w okolicy: rezerwat przyrody Ewelinów, stajnia Ostoja, Krasockie Muzeum Chleba, ruiny kościoła na Górze św. Michała, zbiornik wodny Biadaszek, góra Dobrzeszowska, rezerwat Perzowa Góra, jezioro Elżbiety, góra Miedzianka
Lokalizacja: https://goo.gl/maps/mEnw5YhzygxiKRYVA
Stawy znajdują się pomiędzy Łopusznem a Olesznem. Pinezka podana dość orientacyjnie, w pobliżu stawów. Nie ma parkingu więc trzeba zaparkować na poboczu.
Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : wiosna,lato i jesień, wschód słońca
Protipy: Teren może być grzęski bo to podmokłe tereny, zwłaszcza deszczową porą, zabierzcie odpowiednie obuwie.

STAW “OCZKO” W MARCINKOWIE

Kolejny staw rybny na naszej liście. Staw “Oczko” charakteryzuje się licznymi kładkami i porastającymi go liliami wodnymi.
Warto na niego podjechać jeśli robicie sesję w okolicy Wąchocka.

Zalety:
– kładki, las i łąki
– dzika roślinność
– blisko klasztoru w Wąchocku
– mało popularne
– blisko Starachowic

Wady:
– w pobliskiej altanie przesiadują tubylcy
– część kładek jest mało stabilna
– staw jest dość mały i przeznaczony dla wędkarzy
– brak parkingu
– daleko od Kielc

Co znajdę w okolicy: zalew Wąchock, Pumptrack, klasztor cystersów, Wąwóz Rocław, Stary Młyn w Marcinkowie, Młyn Łyżwy, Wiejski DK w Mostkach, Sieradowicki Park Krajobrazowy, Rezerwat Przyrody Rosochacz, Skałki pod Adamowem, Rezerwat Skałki Krynki, Skarżysko Kamienna, Starachowice

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/FjGM8iq9kiYwCc89A
Staw znajduje się nieopodal zalewu Wąchock. Wjeżdżacie w ul. św. Rocha. Jadąc z centrum Wąchocka, mijacie po lewej stronie Dagbud (skład materiałów budowalnych) i po ok 600 m. macie zjazd na prawo do lasu, koło stawu. Zostawiamy samochód na poboczu.
Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : lato i jesień, godziny popołudniowe
Protipy:
Zabierzcie środki przeciwko komarom

PONIDZIE I ZALEW GACKI

Ponidzie to jeden z atrakcyjniejszych terenów świętokrzyskiego, położony w Niecce Nidziańskiej. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest dolina Nidy z licznymi meandrami i starorzeczami oraz barwne i pofałdowane pola uprawne.
Na tym terenie znajdziecie również zalew w Gackach, powstały na wyrobiskach gipsu.

Zalety:
– malownicze meandry rzeki Nidy
– pofałdowane pola i wzgórza
– rozległe łąki porośnięte dziką roślinnością
– możliwość zrobienia zdjęć z wzniesienia nad zalewem (Gacki)
– pole campingowe (Gacki)

Wady:

– brak plaży (Gacki)
– rzeka najbardziej atrakcyjnie wygląda z lotu ptaka (ujęcia z drona) więc zdjęcia bezpośrednio przy brzegu mogą być mało atrakcyjne
– polne drogi
– ciężko trafić samodzielnie

Co znajdę w okolicy: Ciuchcia Express Ponidzie, pałac w Chroberzu, Wąwóz lessowy w Mozgawie, Ogród na Rozstajach, Grodzisko Stradów, rezerwat przyrody Krzyżanowice, Kozubowski Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Skorocice, Zimne Wody Łagiewniki, Winnica Złota Wieś, Pińczów, Busko-Zdrój

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/mDgNmt3CRZtqTMjaA (zalew Gacki)
Wyjeżdżamy z Pińczowa w stronę wsi Pasturka. W Bogucicach skręcamy na Gacki. Zalew znajduje się na przeciwko kopalni gipsu “Leszcze”.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : cały rok, wschód i zachód słońca
Protipy:
Nad zalew można podjechać od wzniesienie (link z lokalizacją) i od dołu (polana przy brzegu). Choć wzniesienie jest ciekawszym punktem, zwłaszcza w przypadku sesji o wschodzie i zachodzie słońca to aby tam dojechać konieczne jest auto z wyższym zawieszeniem (dojazd polnymi, często błotnistymi drogami).

OGRÓD NA ROZSTAJACH

Ogród na rozstajach” to prywatny ogród botaniczny, który znajduję się na Ponidziu, pod Pińczowem w Młodzawach Dużych.
Jak sami właściciele piszą :

“Na obszarze 1 hektara zgromadziliśmy ponad dwa tysiące odmian roślin i kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych. W naszej kolekcji skupiamy się na roślinach rodzimych, dostosowanych do naszego klimatu(…)
Ogród położony jest na północnych zboczach lessowych pagórków, typowych dla nadnidziańskiego krajobrazu. Tarasowy układ i znaczne różnice wysokości (do 18 metrów) tworzą unikalny klimat i urozmaicają krajobraz, dając możliwość podziwiania założenia z różnych perspektyw. Tłem dla ogrodu są zachowane ponad stuletnie drzewa, nadając całości naturalistycznego, parkowego charakteru. Uzupełnieniem kompozycji są liczne oczka wodne, szemrzące strumyki i wodospady. Unikalnego charakteru dodają rzeźby wtopione w krajobraz. Żeliwne, kamienne a w większości drewniane, spełniają nie tylko funkcję estetyczną ale i użytkową, pełniąc rolę mebli ogrodowych.”

Zalety:
– oczka wodne, mostki, ozdobne krzewy i rustykalna wiata
– różnorodne atrakcje na małym terenie
– na Ponidziu
– blisko Pińczowa

Wady:

– dużo turystów
– otwarte tylko w weekendy, od kwietnia do listopada
– dość mały teren
– nie nadaje się na sesję o zachodzie
– mały parking
– daleko od Kielc

Co znajdę w okolicy: Wąwóz lessowy w Mozgawach, Rezerwat przyrody Polana Polichno, Byczowska Góra, Kozubowski Park Krajobrazowy, zalew Gacki, Rezerwat przyrody Krzyżanowice,pałac w Chroberzu, Grodzisko Stradów, Ciuchcia Express Ponidzie

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/2pBx8J6ZXAaQAwj96
Wyjeżdżamy z Pińczowa w kierunku wsi Młodzawy Duże. “Ogród na rozstajach” znajduje się przy… rozstaju dróg : ) na Młodzawy i Bugaj.
Pod posesją parkujemy na małym placyku.
Opłaty : tak
10 zł/ 1 os. bilety wejściowe dla zwiedzających LUB opłata za sesję 50 zł (stawka na 2017)

Najlepsza pora na sesję : lato i jesień, popołudnie
Protipy:
“Ogród na rozstajach” sprawdzi się przede wszystkim dla miłośników arboretów, ogrodów botanicznych i parków z rabatkami.

Inne miejsca tego typu, których jeszcze nie odwiedziliśmy a zapowiadają się ciekawie?

– Rezerwat Biesak-Białogon
– Rezerwat przyrody Barcza
– jezioro Chańcza
– Oczy Ziemi k. Suchedniowa
– Maleszowa Żurawie Gniazdo
– Jezioro Żabiniec

……………………………………………………………………………………………………………………………….

Aby oszczędzić wszystkim czasu, postanowiliśmy dodatkowo wyłonić kilka miejsc, o które często pytacie, ale z pewnych powodów nie polecamy ich jako tło Waszej sesji.

Nie polecamy :

KOPALNIA WIŚNIÓWKA

Kopalnia Wiśniówka jest jedną z najstarszych, wciąż czynnych kopalni w Polsce. Część terenu jest zalana, dzięki czemu możemy podziwiać jeziorko otoczone pierścieniem skał i drzew. Największą popularność przyniosło jej niebieskie zabarwienie wody i bliska odległość od Kielc.

Dlaczego nie polecamy?

Niestety, wiele zdjęć w galerii Google Maps jest przestarzała i nie pokazuje aktualnego stanu kopalni. Woda przestała być błękitna już…w 2014.
Owszem, w dni bardziej słoneczne, Wiśniówka nadal może wygląda atrakcyjnie, ale nastawcie się bardziej na zielono-brutane odcienie tafli.
Dodatkowo, mówimy tu o nadal czynnej kopalni. W niewielu punktach możemy zrobić sesję bez interwencji ze strony pracowników, a ściany wyrobiska są strome i mocno zalesione.

ZALEW UMER, STRAWCZYN I MORAWICA itp.

Sztuczne zbiorniki wodne umiejscowione w powyższych miejscowościach, popularne kąpieliska dla okolicznych mieszkańców.

Dlaczego nie polecamy?

Nie zrozumcie nas źle – te wszystkie zalewy mogą się nieźle sprawdzić jako dopełnienie sesji, kiedy jesteście w pobliżu i nie ma innego atrakcyjnego punktu by uchwycić “złotą godzinę”.
Jednak nic więcej. Betonowe deptaki, parkingi, małe plaże przy jednocześnie dość małym terenie nie są zbyt atrakcyjnymi atutami. uważamy, że lepiej postawić na dzikie tereny jak Barcza czy Biesak-Białogon lub bardziej różnorodne jak Cedzyna.

Chcesz przejrzeć inne nasze propozycje?
Tu masz pełną listę wg kategorii : TU

TAGS:

POPRZEDNIA HISTORIA
NASTĘPNA HISTORIA
WPISZ CZEGO SZUKASZ