kw.
03
22

Miejsce na sesję ŚWIĘTOKRZYSKIE góry, lasy i kamieniołomy

Miejsce na sesje świętokrzyskie góry lasy kamieniołomy rezerwaty

Miejsce na sesję ŚWIĘTOKRZYSKIE góry, lasy i kamieniołomy

Góry Świętokrzyskie mogą być dla Was dobrym wyborem jeśli marzy Wam się “górska” sesja ale mieszkacie na północy kraju i daleko Wam do Tatr, Bieszczad czy Sudetów.
Choć łagodniejsze wzniesienia nie zawsze oferują tak epickie widoki jak w powyżej wymienionych pasmach to nadal stanowią fajną scenerię do sesji w naturze a trasy są przeważnie lżejsze dla mniej zaprawionych piechurów.
Poza leśnymi rezerwatami i szczytami znajdziecie tu też mnóstwo kamieniołomów, gęsto rozsianych w bliskiej okolicy miast.

ŚW.KATARZYNA I ŁYSICA

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, jednocześnie pozostając najniższym z Koron Gór Polskich.
Góra ma dwa wierzchołki, z czego tym wyższym jest tzw. Skała Agaty (614 m n.p.m.).
Łysicy nie należy mylić z pobliskim szczytem o podobnej nazwie, czyli Łysą Górą (595 m n.p.m.). To właśnie tam znajduje się klasztor Święty Krzyż (ten obiekt omówimy w osobnym artykule). Na obu wzniesieniach możemy podziwiać rumowiska skalne, czyli gołoborza i są znane jako miejsca dawnego kultu Słowian.

Zalety :
– rozległy teren
– las, kładki, źródełko i drewniana kapliczka
– blisko parkingu
– dobry na sesję w środku dnia

Wady:
– bywa tam dużo turystów
– nie nadaje się na sesję o wschodzie i zachodzie słońca
– szczyt jest mocno zalesiony
– daleko od Kielc

Co jeszcze znajdę w okolicy: Świętokrzyski Park Narodowy, Sabat Krajno i punkt widokowy w Krajnie, zalew Wilków, Bodzentyn w tym oddział skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej, Dolina Psarki, Górki Napękowskie, rezerwat przyrody Góra Sieradowska, Winnica nad Źródłem, zalew w Cedzynie, Domek na Wyspie, Bukowa Góra, Świętokrzyski klub jazdy konnej Brzezin, Święty Krzyż

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/Qb2UkoxYd7d8myfHA
Zostawiamy samochód na płatnym parkingu przyklasztornym i idziemy dróżką w głąb lasu (200 m) aż do wejścia na czerwony szlak Parku Narodowego

Opłaty : tak
Bilety wejściowe (8 zł/1 os.), pozwolenie na wykonanie sesji ślubnej (od 100-500 zł + od 300 zł za drona, ustalane indywidualnie), oraz bilety parkingowe.
Najlepsza pora na sesję : cały rok, rano i popołudnie
Protipy: Wygodne buty ułatwiające przejście przez błotniste i kamienne odcinki szlaku oraz specyfik na komary.

GÓRA MIEDZIANKA

Miedzianka to góra, znajdująca się na zachodnim krańcu Grzbietu Chęcińskiego. Nazwa pochodzi od występującej rudy miedzi, która była tam wydobywana od XV do XXw. Miejsce atrakcyjne dla speleologów, ze względu na liczne szyby i jaskinie. Od 1958 rezerwat przyrody.

Zalety:
-bardzo rozległy i zróżnicowany teren (góry, jaskinie, las i polany)
– panorama na okolicę
-łatwa trasa na górę
– dwa punkty szczytowe ułatwiają przebieg sesji przy większym natężeniu spacerowiczów
– idealny na wschód i zachód słońca
-blisko Kielc

Wady:
– popularność miejscówki (w szczycie sezonu ślubnego możecie spotkać nawet 10 par z ekipą foto-filmową naraz)
– kiepskie oznaczenia trasy
– brak oficjalnego parkingu

Co znajdę w okolicy: Kamieniołom Ostrówka, kamieniołom Stokówka, Zamek Królewski w Chęcinach, Piaskownia Mosty, Góra Zelejowa, skansen Muzeum Wsi Kieleckiej, jezioro Elżbiety, ruiny dworu w Bolminie, stawy w Skałce Polskiej, Gród Pędzików

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/kCSgSUVpk5779QkH8
Parkingów jest kilka, ale my przeważnie zatrzymujemy w wyżej podanym miejscu, na “dziko”. Na wprost wjazdu zaczyna się dróżka leśna, którą idziemy aż do rozwidlenia, by nieznacznie w prawo kontynuować dalszą drogę pod górę przez lasek. Mijamy po drodze jaskinię, skręcamy w lewo i już jesteśmy prawie na górze. Pozostaje wdrapać się po spadzistym, trawiastym zboczu i już, znajdujemy się na niższym, zachodnim szczycie Miedzianki.

Opłaty : nie
Najlepsza pora na sesję :
jesień, wschód i zachód słońca
Protipy:
Zabierzcie wygodne buty do chodzenia po stromym zboczu i skałkach.
W sezonie 2020 pewien pan wymuszał opłaty za parking, ale o ile nam wiadomo było to bezpodstawne, więc nie dajcie się nabrać : )

Przykładowe sesje :
Paulina & Szymon | sesja nad leśnym jeziorkiem i na Miedziance

ZELEJOWA I STOKÓWKA

Stokówka i Zelejowa to rezerwaty położone w dość bliskiej od siebie okolicy, będące popularnymi spotami wspinaczkowymi. To kolejne na naszej liście kamieniołomy, charakteryzujące się występującym czerwonawym kalcytem, zwanym “różanką zelejowską” .

Zalety :
– poza skałami jest też las i łąki
– panorama na okolicę
– mało popularne miejsce na sesję (nie ma konkurencji : ))
-blisko Kielc
– na Stokówce jest miejsce na ognisko
-Zelejowa świetnie się sprawdzi na zachód słońca

Wady:
– często bywają tak ekipy wspinaczkowe
– ciężko samodzielnie tam trafić
-Stokówka nie nadaje się na sesję o wschodzie i zachodzie
– leśna droga dojazdowa
-brak parkingów

Co znajdę w okolicy: Jaskinia Piekło, kamieniołom Ostrówka, kamieniołom Zygmuntówka, Góra Żakowa, rezerwat Rzepka (ECEG), zamek w Chęcinach, dworek w Podzamczu Chęcińskim, góra Miedzianka, dwór w Bolminie, skansen Muzeum Wsi Kieleckiej

Lokalizacja:

Stokówka- https://goo.gl/maps/Bcj8b4hG1MzxapxGA
Jadąc od strony Kielc drogą wojewódzka nr 762, wjeżdżamy w polną drogę w stronę Zelejowej i Jaskini Piekło. Gdy lokalizacja wskaże, że jesteście w pobliżu, parkujemy samochód na leśnej polanie i resztę drogi przechodzimy pieszo. Można też podjechać od strony wsi Gałęzice, mijając po drodze czynny kamieniołom Ostrówka.

Zelejowa – https://goo.gl/maps/JjDNVSjaAjyVYWqs8
Najłatwiej jest tam dotrzeć dojeżdżając do końca wsi Zelejowa, następnie skręcając w leśną ulicę Zamkową. Przy rozwidleniu zostawiamy samochód na polanie i dalszą trasę odbywamy pieszo przez las, aż naszym oczom ukaże się otwarty widok na skały. Po wdrapaniu się na zbocze, możemy przejść całą grań.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : cały rok, popołudnie (Stokówka) zachód (Zelejowa)
Protipy: Do obu kamieniołomów dojeżdżamy polnymi drogami, więc najlepiej jeśli podjedziecie tam samochodem z wyższym zawieszeniem.
Tereny są zalesione więc w lato dobrze mieć coś na komary. Przydadzą się też wygodne buty.

SKAŁKI PIEKŁO POD NIEKŁANIEM

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem to wyjątkowe miejsce w środku lasu, gdzie znajdziecie skupisko fantazyjnie wypiętrzonych skał piaskowych, tworzących kolumny, łuki i jaskinie. Skały występujące na wzniesieniu Piekło, które osiąga 367 m n.p.m. pochodzą z okresu jurajskiego.  Niektóre sięgają nawet 8 m! Idealne miejsce dla miłośników natury.

Poza głównym skupiskiem warto zrobić też rekonesans po okolicy – w bliskiej odległości znajdziecie następne formacje skalne, ładne polanki leśne itp.

Zalety :
-idealne na sesję leśną
-nietuzinkowe formacje skalne
-rozległy teren
– jesienią jest tam najpiękniej
– darmowy parking

Wady:
-popularne miejsce na sesję
-trzeba dojść piechotą ok. 1,5km od parkingu
-nie nadaje się na sesję o zachodzie i wschodzie słońca

Co znajdę w okolicy: Gagaty Sołtykowskie, Rezerwat Przyrody Podlesie, Chlewiska Manor House, zamek w Szydłowcu, zalew w Bliżynie,Skałki Piekło Dalejowskie

Lokalizacja:
 https://goo.gl/maps/ntYWiJU6NDHGpD7C6
Podjeżdżamy na bezpłatny parking przy ul.Powstańców i podążamy prosto drogą żwirową, aż napotkamy znak wskazujący rezerwat. Wówczas skręcamy w lewo na drogę leśną aż do skrzyżowania, następnie w prawo i jesteśmy na miejscu : ) Przez całą trasę towarzyszą tam tablice dedukcyjne.
Pomocna może być TA GRAFIKA

Opłaty : nie
Najlepsza pora na sesję : jesień, rano i popołudnie
Protipy: 
Obok parkingu znajduje się źródełko skąd możecie zaczerpnąć świeżej wody. Standardowo, zabierzcie wygodne buty i środki na komary.
Poza głównymi skałami warto rozejrzeć się po okolicy, a znajdziecie też ciekawe zakątki, które są mniej uczęszczane przez turystów.

Przykładowe sesje : 
Monika & Marcin | jesienna sesja w Skałkach Piekło

GAGATY SOŁTYKOWSKIE

Rezerwat “Gagaty Sołtykowskie” położone w gminie Stąporków nieopodal wsi Sołtyków jest jednym z nielicznych miejsc gdzie możecie zobaczyć dobrze zachowane ślady dinozaurów. Nazwa pochodzi o znajdujących się tam gagatów, czyli skamieniałych kawałków drewna. 
Na teren rezerwatu prowadzą malownicze kładki drewniane, ochraniające teren bagienny od zniszczenia. 
Cały teren jest otoczony malowniczym lasem a dobra ekspozycja w jego centrum umożliwia ujęcia zarówno o wschodzie i zachodzie słońca.

Zalety:
-różnorodny teren
– łatwy dostęp
– mało popularne miejsce na sesję
– darmowy parking 

Wady:
– “pagórki” nie są bardzo wysokie a teren jest podmokły
–  przy robieniu sesji o wschodzie lub zachodzie okolice lasu i kładek mogą być już w cieniu

Co znajdę w okolicy:
Piekło w Niekłaniu, Rezerwat Przyrody Podlesie, Chlewiska Manor House, zamek w Szydłowcu, zalew w Bliżynie, Skałki Piekło Dalejowskie

Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/nVzK2J5QGXsf3NDi8
Zjeżdżamy z drogi krajowej 42 w leśną drogę, która jest oznaczona dużą tabliczką z nazwą rezerwatu. Nieopodal znajduje się darmowy parking. 
Stamtąd wyruszamy w krótki, kilkuminutowy spacer przez las aż do napotkania pierwszych kładek.

Opłaty :
nie
Najlepsza pora na sesję : wiosna i jesień, wschód i zachód słońca
Protipy: uważajcie na bagnisty, podmokły teren 

 

ADAMÓW I KRYNKI

Adamów i Krynki to takie mniejsze “siostry” Piekła pod Niekłaniem i Piekła Dalejowskiego. Choć nie są tak rozległe i spektakularne jak powyższe przykłady to warto je uwzględnić w swoich planach jeśli robimy sesję w okolicy Starachowic.

Zalety:
– mała popularność
– otacza je duży las (Adamów)
– sąsiedztwo zalewu Brodzkiego (Krynki)
-łatwo dotrzeć na miejsce (zwłaszcza Krynki)

Wady:

– mało zróżnicowany teren
– możecie spotkać ekipy wspinaczkowe i tubylców na spacerze
– brak oficjalnych parkingów
– nie nadaje się na sesję o wschodzie i zachodzie (Adamów)

Co znajdę w okolicy: zalew Brodzki, Skałki w Rudzie, stadnina koni Bado Sport Horses, rezerwat przyrody Rosochacz, ruiny walcowni z XIXw. w Nietulisku, Kunowski wodospad, zalew Lubianka, Sieradowicki Park Krajobrazowy

Lokalizacja:
Adamów – https://goo.gl/maps/Va1pKGUqkGZRLFok9
Aby dostać się do Skałek pod Adamowem należy wyjechać ze Starachowic ulicą Długą i Starachowicką, zaparkować na przydrożnej polanie do składowania drzewa (link) i udać się ścieżką w głąb lasu.
Idąc wciąż prostu, po ok 10-15 min. powinniście dotrzeć na miejsce.

Krynki- https://goo.gl/maps/n4gLdePvNSxxBCJV7
Objeżdżamy zalew Brodzki by zatrzymać się na poboczu ulicy Starachowickiej lub nieco dalej na darmowym parkingu (700 m od skałek).
Rezerwat znajduje się na zboczu, bezpośrednio przy drodze vis-a-vis zalewu.

Opłaty : nie
Najlepsza pora na sesję : jesień i wiosna, rano i popołudnie (Adamów, Brody) zachód (Brody)
Protipy: zabierzcie wygodne buty i środki na komary.

KAMIENNE KRĘGI, WYKIEŃ I CIOSOWA

Kamienne Kręgi, Wykień i Ciosową łączy nie tylko bliska odległość i rodzaj występującego kruszcu jakim jest czerwony piaskowiec tumliński. To również moje rodzinne tereny i wiąże się z nimi masa pięknych wspomnień. Niech Was nie zwiedzie ta sentymentalna otoczka bo nawet dla obiektywnego turysty kamieniołomy będą warte odwiedzenia.

Czy wiecie, że Kamienne Kręgi były jednym z trzech, obok Łysicy i Góry Dobrzeszowkiej miejscem kultu pogan? Trzy kamienne kręgi w kształcie elipsy tworzyły teren o powierzchni ok. 1500 metrów kwadratowych, na którym Wiślanie oddawali cześć swym bogom.
Niestety, wały są dziś mało czytelne ale warto tam zajrzeć chociażby dla wyciosanych, wysokich ścian litej skały, obrośniętej paprociami.

Z kolei rezerwat Ciosowa jest ceniona w środowisku wspinaczy za jedne z bardziej zaawansowanych, wytyczonych dróg do wspinania w Polsce.

Zalety:
-rozległy teren i las
-nietypowy kolor skał
-mało popularne
-blisko Kielc
-bliskość innych atrakcji w okolicy

Wady:

-brak parkingów
– ciężko tam trafić (zwłaszcza na Wykień)
– część trasy trzeba przejść pieszo
– nie nadają się na sesję o wschodzie i zachodzie
– część skał jest zniszczona przez wandali (Kamienne Kręgi)

Co znajdę w okolicy: Tor Wyścigowy Kielce, Ranczo u Oli i Mirka, Sucholand,Majątek Ławęczno, Ośrodek narciarski Tumlin Sport Ski, Mur oporowy, ruiny huty i dworek w Bobrzy, ruiny huty Józef w Samsonowie, WakePort Kaniów, dąb Bartek, Dzika Sauna, Oceanika, kamieniołom Mogiłki, Rezerwat przyrody Zachełmie, kamieniołom Wiśniówka, Rezerwat przyrody Sufraganiec, Rezerwat przyrody Barcza, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Rezerwat Barania Góra, taras widokowy przy Górze Sieniawskiej, Rezerwat przyrody Perzowa Góra

Lokalizacja:

Kamienne Kręgi – https://goo.gl/maps/aVqHriTXTrSfSYK27
Jadąc ze strony Kielc wsią Tumlin-Wykień, skręcamy przed Szkołą Podstawową im.Korczaka na lewo w ulicę Miłą. Po ominięciu domów zaczyna się las i rozgałęziające się dwie ścieżki.
Tam najlepiej zostawić auto (link) i dalszą trasę w górę, przejść pieszo. Po ok 300 m, dość stromego podejścia traficie w okolice czynnej kopalni ‘Tumlin-Gród”. Aby jednak trafić na interesującą nas strefę, skręcamy trochę wcześniej, na zakolu ścieżki w stronę kaplicy pw. Przemienia Pańskiego.
Skałki znajdziecie bezpośrednio pod kaplicą.

Wykień – https://goo.gl/maps/bT87hdLcHEEgareu9
Ten kamieniołom znajdziecie na Google Maps jako “Stanowisko dokumentacyjne”. Nie jest to łatwo dostępne miejsce, ze względu na zmieniający się tor ścieżek po wycince drzew. Najłatwiej sie chyba dostać od strony Hotelu Stodółka, przy ekspresówce nr 74 w kierunku Łodzi.
Zostawiamy auto na darmowym parkingu nieopodal hotelu i wchodzimy do lasu od prawej strony obiektu. Kierując się cały czas w linii prostej na wschód, po jakichś 10-15 min zobaczycie ścieżkę po prawej pnącą się w górę. Po krótkim marszu wyjdziecie na polanę ze skałami i charakterystyczny głaz na słupie.

Ciosowa- https://goo.gl/maps/hCnqCtQenYDPFnPf7
Zjedzie z ekspresówki nr 74 na wieś Ciosowa i zatrzymajcie się po prawej stronie jezdni przy tablicach informacyjnych(link). Po ok 200 m drogi leśną ścieżką pod górę, dojdziecie na miejsce.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : lato i jesień, rano i popołudnie
Protipy: Zabierzcie wygodne obuwie i środki na komary (latem koniecznie). Trzeba też uważać na kleszcze (gęste krzaki).
W kopalni “Tumlin-Gród” również można robić zdjęcia po odmeldowaniu się u stróża i pod warunkiem, że nie są tam prowadzone prace.

Przykładowe sesje:
Słowiańska sesja w lesie
Kamila & Łukasz | leśna sesja w Kamiennych Kręgach

BARANIA GÓRA I PERZOWA GÓRA

Barania Góra i Perzowa Góra to dwa, małe leśne rezerwaty położone w Paśmie Oblęgorskim. Znajdują się również na trasie głównego szlaku świetokrzyski im. Edmunda Massalskiego (tak jak m.in. Łysica, Kamienne Kręgi i Ciosowa). Co prawda nie znajdziecie tu zbyt wiele skał, ale otoczenie i tak jest bardzo ciekawe.
Barania Góra charakteryzuje się małymi wąwozami i sąsiaduje bezpośrednio z pałacykiem Henryka Sienkiewicza oraz stajnią z końmi, co daje szerokie możliwości do ciekawych kadrów.
Na Perzową Górę najlepiej wybrać się wiosną, gdy drewniane kładki na szczyt zatapiają się w morzu kwitnących zawilców. Znajdziecie tam też kaplicę św. Rozalii osadzoną w skałach.

Zalety:
– ciekawie pofałdowany i rozległy las
– sąsiedztwo stajni z końmi (Barania Góra)
– urokliwe kładki i schody (Perzowa)
– wiosną rośnie tam pełno zawilców
– mało popularne
– blisko innych atrakcji w okolicy
– blisko Kielc
– darmowy parking (Barania Góra)

Wady:

– mało zróżnicowany teren (lepsze na na szybką sesję lub jako przystanek w dłuższej)
– nie nadaje się na wschód i zachód
– brak parkingu (Perzowa)

Co znajdę w okolicy: pałacyk Henryka Sienkiewicza, Stajnia pod Inflacką Kobyłą, taras widokowy przy Górze Sieniawskiej, ruiny wielkiego pieca w Kuźniakach, Ranczo u Oli i Mirka,Sucholand, Majątek Ławęczno, Rezerwat Ciosowa, skałki Wykień,Tor Wyściowy Kielce, mur oporowy i ruiny huty w Bobrzy, Góra Dobrzeszowska, śródleśne oczko wodne k.Strawczyna, zalew Strawczyn, Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, kopalnia Mogiłki, rezerwat przyrody Sufraganiec, ruiny huty w Samsonowie

Lokalizacja:

Barania Góra – https://goo.gl/maps/cg7DDAvKpjNgcAMY8
Ustawiamy GPS na pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i mamy dwie trasy do wyboru.
Dłuższa i oficjalna opcja to zostawiamy auto na darmowym parkingu przy ulicy Gimnazjalnej i po lewej mamy aleję lipową prowadzącą na teren pałacu. Jeśli wolicie opcję krótszą to pomijamy parking i z ulicy Gimnazjalnej wjeżdżamy autem na ulicę Sienkiewicza. Na pierwszym rozstaju dróg, skręcamy na lewo, potem pierwsza w prawo przez dość wąską i stromą uliczkę, która kończy się przy Stajni docieramy pod pałac.
Jest tam miejsce na kilka aut. Gdy już jesteście pod pałacem, odwracamy się do niego plecami i idziemy wprost na północ przez leśną ścieżkę aż do samego lasu, gdzie zaczyna się nasz rezerwat Barania Góra. Wzdłuż ścieżki znajduje się pastwisko dla koni.

Perzowa Góra- https://goo.gl/maps/Gfupbx7jdDXS9GJY9
Na Google Maps jest oznaczony darmowy parking, ale kiedy byliśmy tam ostatni raz (czyli kilka lat temu..) samochód zostawiało się po prostu na poboczu, tuż przy wejściu do lasu. Powinniście bez problemu trafić na szczyt, ponieważ długi odcinek ścieżki jest wyłożony kładkami i schodkami. Po ok 20-25 min będziecie na miejscu, przy kapliczce.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : wiosna, rano i popołudnie
Protipy:
Jak zwykle przy trasach leśnych, zabierzcie wygodne buty i środki na komary.

Przykładowe sesje
:
Kamila & Łukasz| leśna sesja w Kamiennych Kręgach

KADZIELNIA, ŚLICHOWICE I WIETRZNIA

Kadzielnia, Ślichowice i Wietrznia to nieczynne kopalnie skał wapiennych, położone na terenie Kielc. Z tych trzech najbardziej wyróżnia się Kadzielnia, która znajduje się w samym centrum miasta i odbywają się tam liczne imprezy kulturowe i sportowe. Dodatkowo, może się poszczycić największym skupiskiem jaskiń na Kielecczyźnie.
Ślichowice to najmniejszy rezerwat miasta. Wyglądem przypomina trochę krater po meteorycie z małym jeziorkiem.
Z kolei Wietrznia zachowała najbardziej “dziki” charakter. Znajdziecie tu sporo łąk, polan i pagórków.

Zalety:
– rozległy i zróżnicowany teren
– skałki, polany, podziemna trasa jaskiń i jezioro(Kadzielnia)
– panorama na miasto (Kadzielnia)
– zimą lodospad (Kadzielnia)
– ciekawie wyżłobione skały, jezioro (Ślichowice)
– różnorodne skałki, polany, łąki i jezioro (Wietrznia)
– bliska odległość (są w Kielcach)
– łatwo dotrzeć
– darmowy parking (Kadzielnia, Wietrznia)
– sprawdzą się zarówno na wschód i zachód słońca


Wady:

– część dzikiego terenu została wykarczowana pod trasy piesze
– zaśmiecenie
– bywa tam sporo ludzi, zwłaszcza w atrakcyjnych punktach
– trzeba zaparkować przy osiedlu (Ślichowice)

Co znajdę w okolicy: centrum Kielc z wszystkimi zabytkami m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, park miejski itp., Rezerwat Biesak-Białogon, Telegraf, ogród botaniczny Geonatura, klasztor na Karczówce, kamieniołom Grabina, zalew w Cedzynie, zalew Mójcza, rezerwat przyrody Sufraganiec, kopalnia Wiśniówka, zamek w Chęcinach, Jaskinia Raj

Lokalizacja:

Kadzielnia- https://goo.gl/maps/mbCbi8G5DP5uux196
Zostawiamy auto na darmowym parkingu przy ulicy Krakowskiej. Jeśli na miejsce naszej sesji wybieramy Skałkę Geologów (najbardziej atrakcyjny punkt) idziemy na prawo i kierujemy się w stronę skateparku. Gdy już go ominiemy, po kilku metrach powinniście znaleźć tablicę informacyjną po lewej stronie i wchodzimy na szczyt po stromej ścieżce przez lasek. Po ok 5 minutach dotrzecie na rozległą polanę, z której roztacza się widok na miasto.

Ślichowice- https://goo.gl/maps/E9DcvdZatLA61YGk7
Niestety rezerwat nie dysponuje oficjalnym parkingiem więc musicie zostawić auto przy osiedlu na ul.Triasowej lub w okolicy kościoła pw. bł. J. Matulewicza na ul.Kazimierza Wielkiego. Bez względu gdzie zaparkujecie, powinniście trafić na chodnik, który okala cały rezerwat. Od strony północno-wschodniej traficie na schody, po których dojdziecie na dół niecki.

Wietrznia – https://goo.gl/maps/FbhsCDqmYDPgeSeA7
Na teren można wejść z dwóch stron, od ul.księcia J.Poniatowskiego i przy Centrum Geoedukacji. My polecamy tą drugą opcję, ponieważ znajduje się tam darmowy parking. Po zostawieniu auta kierujemy się żwirową ścieżką na północy zachód (mając za plecami budynek Centrum). Po ok 5 min-10 min. znajdziecie się w centralnym punkcie rezerwatu. Do Jeziorka Szmaragdowe i łąk lepiej dojść od strony ul.Poniatowskiego (wtedy zostawiamy samochód na poboczu).

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : cały rok, popołudnie (Ślichowice, Wietrznia) wschód i zachód słońca (Kadzielnia, Wietrznia)
Protipy:
Choć część tras jest utwardzona to warto zabrać wygodne buty, zwłaszcza jeśli wdrapujecie się na Skałkę Geologów (Kadzielnia). Jeśli jesteście fanami sportów ekstremalnych, to możecie dodatkowo wybrać się na tyrolkę.
Do rezerwatu Ślichowice zalecamy wybrać się w południe lub wczesne godziny popołudniowe, gdy światło dociera do wnętrza i pięknie odbija się od tafli wody.

KARCZÓWKA I GRABINA- DALNIA

Wspomnieliśmy już o trzech, kieleckich kamieniołomach ale warto pamiętać jeszcze o rezerwacie krajobrazowym Grabina-Dalnia. Usytuowany na peryferiach miasta, w bliskim sąsiedztwie Ślichowic, może się poszczycić najpiękniejszym widokiem na Wzgórze Karczówka. Otaczają go rozległe łąki, porośnięte krzakami dzikiej róży. Choć formacje skalne nie należą do tych najbardziej okazałych to miejsce sprawdzi się bardzo dobrze na sesję o złotej godzinie.

Zalety:
-rozległy teren
-polany z dziką roślinnością i las
-widok na klasztor
– mało popularne
– sprawdzi się na zachód słońca
– blisko centrum Kielc

Wady:

– część trasy trzeba przejść pieszo
– brak parkingu

Co znajdę w okolicy: klasztor na Karczówce, rezerwat Ślichowice, ogród botaniczny Geonatura, Dyniowa Planeta, rezerwat Biesak-Białogon, centrum Kielc, zamek w Chęcinach, Dworek na Podzamczu da Vinci, Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/y6qcPU8Ybuy6Muhx7
Rezerwat nie posiada oficjalnego parkingu. My przeważnie parkujemy w okolicy Obelisku przy ul.Grabinów (link) na poboczu i wchodzimy na leśną ścieżkę po prawej. Następnie idziemy polnymi drogami, cały czas kierując się na zachód by po ok. 15-20 min. dotrzeć na kamieniołom.
Można spróbować dojechać bliżej autem, jadąc od strony Ślichowic ul.Białogońską i Grabinów.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : cały rok, zachód słońca
Protipy
: Na łąkach u podnóża Wzgórza Karczówka jest bardzo gęsta trawa więc zabierzcie wygodne obuwie. Droga dojazdowa w okolicę kamieniołomu wiedzie przez polne drogi, dlatego dobrze mieć samochód z wyższym zawieszeniem.

Przykładowe sesje: Iza,Piotrek i Zuzia | sesja rodzinna

EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI GEOLOGICZNEJ I REZERWAT RZEPKA

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej jest jednostką organizacyjną Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Centrum działa w celu propagowania wiedzy z zakresu geologii i nauk związanych z ziemią poprzez organizowanie różnego rodzaju szkoleń, kursów, warsztatów, wykładów, seminariów i konferencji. Poza jego ciekawą architektura może poszczycić się ciekawym otoczeniem, ponieważ został wybudowany wewnątrz niecki nieczynnego kamieniołomu Korzecko w rezerwacie Góry Rzepka.

Zalety:
– różnorodny teren
– minimalistyczna architektura
– otoczony łąkami
– ładna panorama na okolicę
– blisko Chęcin i Kielc
-darmowy parking
– mało popularne miejsce na sesję

Wady:
– możecie spotkać sporo ludzi (pracownicy i studenci instytutu)
– budynki nie każdemu przypadną do gustu
– skałki są dość zakrzaczone

Co znajdę w okolicy: zamek w Chęcinach, Centrum Nauki da Vinci i dworek na Podzamczu Chęcińskim, skansen Muzeum Wsi Kieleckiej, Wolica Stary Młyn, kamieniołom Zygmuntówka, Stokówka, Zelejowa, jaskinia Raj

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/4cXVYz2wpQiChpJ97
Bezpośrednio przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking.
Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : wiosna i lato, zachód słońca
Protipy: Zabierzcie wygodne obuwie do poruszania się po żwirowych i polnych ścieżkach

GRODZISKO STRADÓW

Pozostawiamy Kielce i okolice i wyjeżdżamy na południe w stronę Pińczowa, a dokładniej na Ponidzie, gdzie znajdziecie Grodzisko Stradów.
To największe grodzisko w Polsce, pozostałości po wczesnośredniowiecznej osadzie. Prawdopodobnie znajdowała się tu stolica państwa Wiślan !
Czemu jednak, poza imponująca historią, warto się tu udać?
Rejony Ponidzia cechują ciekawie pofałdowane pola uprawne, mieszanka kolorów i faktur, która przyciąga w te strony wielu fotografów krajobrazów, a kiedy wespniemy się na wały mamy na całą okolicę z góry.
Cały potencjał miejsca ukazuje się zwłaszcza w słoneczne dni, o zachodzie słońca, kiedy światło pięknie podkreśla wypiętrzone pagórki i doliny.

Zalety:
– ciekawie pofałdowany teren
– idealny na zachód słońca
– jest na Ponidziu
– darmowy parking

Wady:
– część trasy trzeba przejść pieszo
-mała różnorodność miejsca ( lepsze na na szybką sesję lub jako przystanek w dłuższej)
– najlepiej się prezentuje w odpowiednich warunkach (wschód i zachód słońca)
– daleko od Kielc

Co znajdę w okolicy: rzeka Nida, wąwóz lessowy Gaik, Kozubowski Park Krajobrazowy, Byczowska Góra, pałac w Chrobrzu, Rezerwat przyrody Krzyżanowice,staw Gacki, Ogród na Rozstajach w Młodzawach, Winnica Złota Wieś, Wiślica, Pińczów
Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/LXy26aHQPu9GJsJZ7
Zostawiamy samochód na darmowym parkingu i zgodnie z tablicami informacyjnymi kierujemy się na północ, by skręcić na prawo w polną ścieżkę, która po ok.10 min doprowadzi nas na szczyt Grodziska.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : cały rok, wschód i zachód słońca
Protipy:
Zbocze jest dość strome i gdzieniegdzie trzeba zsunąć się z ścieżki więc standardowo- zabierzcie wygodne obuwie.

WĄWÓZ KRÓLOWEJ JADWIGII

Wąwóz lessowy położony w północno-zachodniej części Sandomierza. Jego nazwa pochodzi od legendy, według której zimową porą, w pobliżu wąwozu miała przejeżdżać saniami królowa Jadwiga. Gdy płozy utknęły w śniegu, na pomoc pospieszyli chłopi, którzy przenocowali monarchinię w chacie, a ta w podzięce ofiarowała im rękawiczki.
Wąwóz otacza las liściasty, a ich korzenie wbijają się w piaszczyste ściany, które w najwyższych punktach wynoszą nawet 10 m. wysokości.

Zalety:
– wysoko wypiętrzone ściany lessowe
-sprawdzi się na sesję w środku dnia
– blisko innych atrakcji
– blisko centrum miasta (Sandomierz)

Wady:

– mało zróżnicowany teren ( lepsze na na szybką sesję lub jako przystanek w dłuższej)
– nie nadaje się na zachód
– spora popularność
– brak parkingu

Co znajdę w okolicy: centrum Sandomierza ze starówką, Bulwar Sandomierski nad Wisłą, Góry Pieprzowe, Winnica Nadwiślańska, Winnica nad Jarem, Winnica na Rozdrożu, Winnica Sandomierska, dwór w Śmiłowie, zamek Tarnowskich w Dzikowie, zamek w Baranowie Sandomierskim, klasztor cystersów w Koprzywnicy, Jezioro Tarnobrzeskie, Tarnobrzeg, zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/K66PnjK46MCE83Dp8
Na teren wąwozu oczywiście nie można wjechać. Jest położony miedzy dwoma kościołami : św. Jakuba i św. Pawła. Możemy zaparkować w okolicy tego drugiego i nieopodal znajduje się zejście do wąwozu z ul. Staromiejskiej. Jako, że Wąwóz św. Jadwigi jest położny w bliskiej odległości od centrum ( ok 700 m. od Zamku) to możecie również zostawić auto na płatnym parkingu i zrobić sobie mały spacer.

Opłaty : nie

Najlepsza pora na sesję : wiosna, lato i jesień, rano i popołudnie
Protipy:
Podłoże jest piaszczyste więc nie polecamy tego miejsca w deszczowe dni.

Inne miejsca tego typu, których jeszcze nie odwiedziliśmy a zapowiadają się ciekawie?

– Rezerwat przyrody Rosochacz
– Skałki Piekło Dalejowskie
– Sieradowicki Park Krajobrazowy
– góra Klonówka
– góra Bukowa
– Kozubowski Park Krajobrazowy
– Góry Pieprzowe

Chcesz przejrzeć inne nasze propozycje?
Tu masz pełną listę wg kategorii : TU

TAGS:

POPRZEDNIA HISTORIA
NASTĘPNA HISTORIA
WPISZ CZEGO SZUKASZ