nietypowa sesja fotograficzna pomysły inspiracje dla odważnych nietypowe miejsce na sesję nocna sesja artystyczne zdjęcia Dzikie Historie fotograf
Nietypowa sesja fotograficzna.
Pomysły dla poszukiwaczy wrażeń.
Nie zamykajcie się w schematach.
Sesja powinna być indywidualnie dopasowana do Waszych zainteresowań i oczekiwań. Nie zmuszajcie się do zdjęć w pałacu czy nad jeziorem tylko dlatego, że “wszyscy” tak robią. Zdecydujcie się na coś co sprawi Wam możliwie jak najwięcej przyjemności. Żadna ze stron, ani Wy ani fotograf, nie chce żebyście wyszli na zdjęciach sztywni i naburmuszeni.
Mamy mnóstwo alternatywnych opcji i któraś z nich powinna zadowolić nawet tych opornych i “niefotogenicznych”.
Gdy klasyczna sesja plenerowa w pełni Was zadowala to świetnie. Z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie bo pięknych miejsc w Polsce i za granicą nie brakuje. Jednak ten wpis poświęcamy wszystkim poszukiwaczom wrażeń, którzy szukają czegoś więcej.
Rodzaje sesji:
1. Nietypowa pogoda lub pora dnia
2. Nietypowe miejsce
3. Podróżnicza
4. Sesja ze zwierzakami
5. Tematyczna. Wasze hobby
6. Tematyczna. Przebranie
7. Wydarzenia okazjonalne
8. Kultura i nauka
9. Artystyczna
10.Stylizowana
1.Nietypowa pogoda lub pora dnia, czyli umówmy się po zachodzie słońca.
Planując naszą sesję najczęściej decydujemy się na wykonanie jej w okresie letnim o zachodzie słońca. Długi dzień ułatwia organizację, słoneczko przygrzewa, jest ciepło i przyjemnie.
Może jednak ta aura do Was nie przemawia i wolicie bardziej melancholijne klimaty? Rzęsisty deszcz spływający po Waszych włosach, mistyczne, poranne mgły unoszące się na łąkach przed świtem lub śnieżny krajobraz w tle? A może jesteście nocnymi markami i marzą Wam się zdjęcia na tle oświetlonego miasta?
Co prawda takie warunki mają pewne ograniczenia i wymagają większego przygotowania ale dla chcącego nic trudnego : )
Jeśli zdecydujecie się na nietypową porę dnia lub pogodę nie musi to zdominować całej sesji, może być tylko jej etapem.
Kilka porad?
Sesja w deszczu i w śniegu
Nie chcemy, żebyście się pochorowali więc zabierzcie dodatkowe stroje do okrycia się lub przebrania. Fajnie, jeśli w okolicy jest ciepłe pomieszczenie w którym zrobicie przerwę a jeśli nie to chociaż zabierzcie termos z gorąca herbatą. Nie zapominajcie o fotografie i jego sprzęcie ! Elektronika nie lubi się z wilgocią, więc zaproście asystenta do trzymania parasolki lub poszukajcie miejsca z zadaszeniem.
Po ujęciach w deszczu lub śniegu, dalszą część sesji możecie kontynuować we wnętrzach lub oczekiwać na zmianę pogody.
Sesja we mgle
Sesja o wschodzie słońca nie jest tak popularna jak ta o zachodzie…bo musimy wcześnie wstać, wiadomo : ) Zwłaszcza, jeśli mamy do przejechania kawałek drogi a trzeba się jeszcze ubrać, pomalować itd.
Nawet wtedy naszym priorytetem są ujęcia w blasku wschodzącego słońca, a przecież poranne mgły są niebagatelnym atutem tej pory.
Chcecie sesję w mgle ale nie dacie rady wstać o 3:00 lub 4:00?
Poczekajcie na jesień, gdy dni są krótsze lub…pojedźcie w góry. W deszczowe dni lasy parują, otulając doliny białą chmurką.
Potrzebujecie urozmaicenia? Jeśli nadal macie czas i chęci przeczekajcie do rana. Będzie okazja do zrobienia również klasycznych ujęć.
Nocna sesja
Kochamy piękne światełko ale kto powiedział, że musimy polegać tylko na słońcu? Co jeśli prognoza pogody zapowiada się dla nas niefortunnie? Pomyślcie o sesji w nocy. Po zmroku miasta rozbłyskują tysiącem barw : latarnie, neony, witryny sklepowe czy światła pędzących samochodów można wykorzystać na wiele, kreatywnych sposobów.
…ale nie tylko miasta mamy w głowie. Zdjęcia pod gwiazdami w górach, ognisko, pochodnie, girlandy świetlne, świece lub reflektory Waszego auta na opuszczonej drodze. Możecie też po prostu poprosić fotografa o efektowne ustawienie lamp błyskowych. Opcji jest naprawdę mnóstwo.
Pomysł Wam się podoba ale chcecie też parę bardziej konwencjonalnych ujęć? Zacznijcie zachodem słońca.
2. Nietypowe miejsce
Te wszystkie jeziora i łąki już zupełnie Wam zbrzydły? Poszukajcie nietypowej lokalizacji na Waszą sesję.
Restauracje o ciekawym wnętrzu, bazarki ze starociami, fabryki, port, kino, teatr, pracownie rzemieślnicze, dworzec, gospodarstwo rolne, dach wieżowca lub po prostu Wasz własny dom? Można tak wymieniać w nieskończoność. Ograniczać Was może tylko wyobraźnia…i ewentualnie zasobność portfela.
Wybrana przez Was lokalizacja może nie być udostępniona publicznie i wtedy musicie dogadać warunki wstępu z właścicielem.
Na opuszczone miejsca wkraczajcie ze świadomością, że mogą być w kiepskim stanie technicznym (spróchniałe deski, zerwany dach) lub estetycznym (śmieci, graffiti).
3. Podróżnicza dla odkrywców
Piękne ujęcia na tle epickich widoków do dla Was za mało? Marzy Wam się bogata relacja z podróży? Przecieranie szlaków, nocleg w schronisku, rejs na morzu, biwak przy ognisku a może weekend a agroturystyce ? Ta opcja będzie dla Was idealna.
Zanim jednak zaczniecie pakować plecaki rozważcie wszystkie za i przeciw sesji podróżniczej.
Zalety
Zalety to bardziej zróżnicowane zdjęcia i mniej stresu. Jeśli rano jest kiepska pogoda, ujęcia na tle gór możecie przełożyć na wieczór a zamiast tego pójdziecie do ładnej restauracji. Możecie przygotować kilka stylizacji (dostosowanych do warunków) i poza “oficjalnymi” kadrami macie też luźne ujęcia w innych sceneriach.
To też świetna pamiątka na lata.
…i wady
Z drugiej strony takie przedsięwzięcie może być bardziej wyczerpujące fizycznie i finansowo. Jeśli jesteście introwertykami i nie macie dobrej chemii z Waszym fotografem może być dla Was za ciężko. Spędzacie ze sobą niemal 24/h przez 2 dni, wspólnie jedząc, spacerując, może nawet śpiąc w tym samym budynku (a nawet pokoju). *Okres sesji jest uśredniony dla uzyskania najlepszych efektów. Kiedy my wyjeżdżamy na podobną sesję staramy się zbalansować grafik, by nas nie przytłoczył i pozostawił czas na relaks.
No i koszty…wyjazd przeważnie wiążą się z obciążeniem konta i powinniście pamiętać, że towarzyszą Wam dodatkowe osoby. Ustalcie wcześniej jakie opłaty są po Waszej stronie, żeby uchronić się przed nieporozumieniem lub nieprzewidzianymi wydatkami.
Przegadajcie swoje oczekiwania z fotografem i upewnijcie się czy taki tryb pracy mu odpowiada. Niektórzy nie czują się dobrze w klimatach “life style” lub po prostu nie chcą być w ciągłej gotowości do zdjęć. Nie ma w tym nic złego! Jeśli Wasz usługodawca nie czuje vibe’u to może poszukajcie kogoś kto specjalizuje się w takiej tematyce na tę jedną sesję?
Więcej o sesjach wyjazdowych możecie przeczytać tu : przebieg sesji w Bieszczadach
4.Sesja ze zwierzakami
Dla większości nie będzie to żadne zaskoczenie ale niektórym z Was mogło zupełnie nie przyjść do głowy, żeby zrobić zdjęcia ze swoim ukochanym pupilem. Jest dla Was jak członek rodziny, towarzysząc w codziennym życiu tak samo w ważnych jak i błahych momentach? Niech do Was dołączy : )
Gdy ta opcja nie wchodzi w rachubę z jakiegokolwiek powodu ale nie chcecie rezygnować z tego pomysłu to na szczęście jest sporo zwierzyńców oferujących opcję sesji z ich podopiecznymi : stadniny, małe zoo, alpakarnie, agroturystyki itp.
Na pewno jesteście miłymi i empatycznymi ludźmi ale dla formalności dodamy, żeby było jasne : zwierzę to żywa istota a nie gadżet.
Aby wzięło udział w sesji musimy najpierw zadbać o ich dobrostan, nie stresować i nie wymuszać. Jeśli podejrzewacie, że cała sytuacja może być szkodliwa dla Waszego zwierzaka – poszukajcie kompromisu (np. część zdjęć robiona w Waszym domu) lub odpuśćcie.
5. Tematycznie, czyli pokaż nam swoje hobby
Skoro każda sesja jest indywidualna to czemu nie spędzimy miło czasu z Waszym hobby? Wspinaczka, jazda na motorze, park rozrywki, wspólne gotowanie czy nawet gra w planszówki może być głównym tematem lub uzupełnieniem ujęć. A może jesteście żądni nowych wrażeń i chcecie prawdziwej przygody? Sesja będzie dobra okazją do spróbowania swoich sił w nowej dziedzinie.
Lubicie swój zawód? Macie twarzowe uniformy, gadżety lub interesujące miejsce pracy? W końcu to też może być jednocześnie pasją.
Wady? Stroje ślubne mogą nam przeszkadzać w różnych zajęciach więc to opcja głównie dla zdjęć narzeczeńskich lub rodzinnych.
6. Wcielmy się w kogoś innego, czyli przebieranki
Ah, być przez 1 dzień kimś innym. Superbohaterem, XVIIIw. księżniczką lub demonicznym wampirem. Halloween to Wasze ulubione święto, lubicie cosplay, kręci Was popkultura. Poczujmy się na chwilę jak na planie filmowym. Przygotujcie tematyczne stylizacje, odpowiednia scenografię, oświetlenie i voila.
Gwarantujemy, że to na pewno będzie nietypowa sesja a Wasz fotograf ucieszy się z takiej odmiany.
Popuśćcie wodze fantazji i urzeczywistnijcie swoje marzenia.
7. Chodźmy na jarmark, czyli wydarzenia okazjonalne
Jeśli nie straszne Wam tłumy i chcecie urozmaicić np. sesję miejską sprawdźcie jakie wydarzenia będą się wkrótce odbywać w Waszej okolicy.
Jarmarki, pokazy, koncerty czy festiwale zapewniają liczne atrakcje, które przeważnie nie są dostępne na co dzień. Zamówcie egzotyczne przekąski w food trucku, dajcie się porwać przez tańczący tłum na koncercie i wskoczcie do diabelskiego młyna by obejrzeć świat z góry. Bawcie się świetnie, zdjęcia będą robiły się praktycznie “same” i nawet nie zauważycie kiedy minął czas.
8. A może lepiej do muzeum? Kultura i nauka
Tłumy i rozgardiasz to nie Wasza bajka ale również chcecie coś fajnego porobić? A może nie ma nic ciekawego w kalendarium imprez? Nic straconego bo mamy jeszcze do dyspozycji wszelkie muzea, galerie sztuki i centra naukowe. Nuda? Absolutnie nie, tylko trzeba znaleźć coś z potencjałem. Wystawy są przygotowane z artystyczną oprawą i oświetleniem, a same obiekty będą fajnym tłem do Waszych portretów. Do tego same budynki, często same będąc dziełem sztuki, mogą nam wiele zaoferować.
Pamiętajcie jednak o zachowaniu ciszy, nie przeszkadzaniu innym gościom i nie dotykaniu eksponatów! Niektóre placówki dysponują wystawami plenerowymi, w których możemy być nieco bardziej swobodni.
Zanim wybierzecie się na wizytę dowiedźcie się czy w wybranej instytucji nie ma zakazu robienia zdjęć.
9. Zaszalejmy na całego, czyli sesja artystyczna
A może coś zupełnie odjechanego? Nad klasyczne, romantyczne portrety przekładacie szaleństwo, artystyczny sznyt, retro klatki z klisz fotograficznych i sceny jak z marzeń sennych? Coś zupełnie odrealnionego?
No to dzieła ! Szukajcie inspiracji w dziełach sztuki i popkultury aż znajdziecie jakiś punkt zaczepienia a potem do woli eksperymentujcie.
Znajdźcie fotografa, który tworzy zdjęcia jakich pragniecie lub takiego, który podzieli Waszą ekscytację i dajcie mu wolna rękę.
Czasem z naszej wizji nie rodzi się dokładnie to czego się spodziewaliśmy ale efekty mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Bądźcie otwarci!
Sesję artystyczną polecamy osobom świadomym i odważnym.
10. Klasyka w wersji lux? Sesja stylizowana
Chcecie zrobić sesję ślubną “po Bożemu”, bez wydziwiania, ale takie standardowe wydają Wam się…zbyt skromne?
Oczekujecie efektu jak z katalogów, pełne bogatej dekoracji i z epickim oświetleniem? To się da zrobić. Znajdźcie odpowiednią lokalizację, kwiaciarnię, która zrobi Wam aranżację, wynajmijcie światła, umówcie wizaż i fryzjera. Nie ukrywajmy, będzie to kosztowne, ale może uda się zorganizować to w barterze (w ramach reklamy)?
Taniej też jest to osiągalne tylko będzie wymagać od Was więcej pracy i kreatywności. Popytajcie czy ktoś wśród znajomych nie ma fajnej szklarni, poddasza, sadu lub stodoły. Zdobądźcie meble, przynieście kwiaty z targu. W domu wyszukajcie świeczki, bibeloty czy lampki choinkowe i oto mamy piękną scenkę.
Dodatkowo, dorzućcie świece dymne lub zimne ognie i macie warunki do super ujęć.
Mamy nadzieję, że znaleźliście tu dla siebie inspirację do stworzenia własnych, wyjątkowych wspomnień. Jednocześnie, chcielibyśmy przypomnieć, że dobrą sesję możemy stworzyć przy minimum środków. Pamiętajcie, że to Wy pozostajecie najważniejszym tematem zdjęć a tło, scenografia i akcesoria to tylko dodatki. Powinny służyć do uwydatnienia Waszej osobowości a nie przyćmiewać.
Życzymy powodzenia i świetnych kadrów!